Nadanie sztandaru dla Cechu Rzemiosł Różnych w Leżajsku

W dniu 20 listopada 2016r. w siedzibie Cechu Rzemiosł Różnych w Leżajsku odbyła się uroczystość nadania sztandaru dla Cechu Rzemiosł Różnych w Leżajsku. Przyjęty przez władze Cechu sztandar jest symbolem honoru i tradycji, to również wyraz uznania i zaufania dla społeczności rzemieślniczej, jest także aktem wzmacniającym autorytet członków Cechu.

W uroczystości udział wzięli przedstawiciele lokalnej społeczności, samorządu, duchowieństwa, środowisk nauki, a także przedstawiciele Izby Rzemieślniczej z Rzeszowa i reprezentanci zaprzyjaźnionych Cechów z Krosna, Łańcuta, Stalowej Woli oraz innych organizacji z terenu powiatu leżajskiego.

Opis sztandaru :

Sztandarem jest prostokątny płat tkaniny dwustronnie haftowany o wymiarach 100cm x 100cm umieszczony na drzewcu zwieńczonym głowicą w formie Symbolu Rzemiosła Polskiego wykonanego w metalu umieszczonego na pozłacanej tulei. Drzewiec sztandaru o długości 230cm i średnicy 3,5 cm, wykonany jest z drewna bukowego. Złożony jest z dwóch części połączonych złotą, metalową tuleją. Drzewce wykończone są elementami mosiężnymi. Boki sztandaru, z wyjątkiem boku ze strony drzewca, obszyte są frędzlami koloru złotego o długości 6 cm.

Rewers

Rewers sztandaru jest wykonany z aksamitu w kolorze biało czerwonym . W części centralnej umieszczone jest godło państwowe – biały orzeł, z dumnie rozpostartymi skrzydłami, które symbolizują dążenie do najwyższego lotu, gotowość do pokonywania przeszkód i trudności. Głowa jest ozdobiona złotą koroną. Orzeł wysokości 35 cm haftowany jest srebrnym szychem, zaś korona, dziób i szpony złotym. Dodatkowy element wypełniający puste przestrzenie to napisy : BÓG, HONOR, OJCZYZNA, RZECZPOSPOLITA POLSKA. Niosą one podstawowe i najważniejsze wartości , które Sztandar powinien przekazywać.

Awers :

Prawa strona sztandaru to aksamitny płat w kolorze kremowym. Symbolizuje on wytrwałość, szacunek, mądrość i lojalność. Ludzie wybierający kolor kremowy są pracowici, silni i uparci w swych dążeniach. W części centralnej umieszczono haftowane Logo Rzemiosła Polskiego – dłoń trzymającą młot – symbol ciężkiej i wytrwałej pracy. W lewym górnym rogu znajduje się Matka Boska Leżajska – Opiekunka Miasta i Powiatu a także wszystkich Członków Cechu. W prawym górnym rogu umieszczono herb Miasta Leżajska na terenie, którego znajduje się Siedziba Cechu.

Wyjątkowym akcentem uroczystości było wbicie pamiątkowych gwoździ przez zaproszonych gości.

Szczególnym wyróżnieniem było  wręczenie odznak „Za zasługi dla rzemiosła”. Odznaczenia zostały przyznane przez Związek Rzemiosła Polskiego na wniosek leżajskiego Cechu Rzemiosł Różnych, a otrzymali je Roman Dec i Stanisław Cyburt.